Prostřednictvím on-line registrace na jednotlivé závody máte možnost již osmnáctým rokem přispět částkou 250 Kč na výsadbu a ochranu stromů v rámci charitativního projektu „Běžím pro stromy“ s Nadací Partnerství. Vybrané prostředky nadace využije k obnově alejí podél cest a stromořadí kolem cyklostezek v rámci iniciativy Sázíme budoucnost.
Záleží ti na prostředí, ve kterém běháš? Připoj se k téměř tisícovce závodníků, kteří každoročně svým během podporují výsadby stromů v místech, kde je lidé chtějí a kde jsou potřeba. Od roku 2005, kdy spolupracujeme na projektu výsadeb stromů do krajiny a měst s Nadací Partnerství, přibylo do krajiny díky finančnímu příspěvku běžců téměř 3 800 nových stromů a keřů.
Jak se můžeš připojit? Při vyplňování formuláře registrace zvol „Běžím pro stromy“ a přispěj částkou 250 Kč.
Nebo daruj na stromy přímo! Tvůj příspěvek poputuje prostřednictvím grantů iniciativy Sázíme budoucnost na výsadby stromů, alejí, remízků či sadů (a jejich následnou péči) do komunit po celé naší republice.
Patronem aktivity „Běžím pro stromy“ je od roku 2018 ultramaratonec Daniel Orálek. Pro Dana – stejně jako pro stovky dalších závodníků – jsou stromy nepostradatelnou součástí běžeckých příprav i maratonů samotných:
„Stromy patří mezi mé věrné společníky během tréninku i závodů. Vděčím jim za stín a příjemný chládek, šumění jejich korun i proměnlivost krajiny během roku. Jejich schopnost odolávat nejen hrátkám počasí, ale i bezohledným zásahům civilizace, mě motivuje běžet dál, když mám někdy chuť přestat.“
Jak se Dan probojoval z atletického kroužku až na Spartathlon si můžete přečíst v rozšířením vydání jeho knihy Můj dlouhý běh.
Od začátku naší vzájemné spolupráce, která trvá již 18 let, se podařilo vysadit již 3 726 stromů a keřů díky podpoře 7 500 běžců na více jak 65 místech po celé České republice. Celková délka maratonské aleje činí 37,2 km.
V roce 2022 měl mít Emil Zátopek nedožité sté výročí narození a uběhlo 70 let od jeho fenomenálního výkonu na Olympijských hrách v Helsinkách. Proto jsme chtěli dokončit maratonskou alej a věnovat ji Emilovi a všem běžcům z celého světa. Za rok 2021 a 2022 jsme v rámci společné kampaně k Maratonské aleji vybrali celkem 392 tisíc Kč.
Tento rok byl ovlivněn pandemií koronaviru, kdy byla většina našich závodů zrušena. Běžci mohli přispívat na stromy jen na dvou závodech, a to v Liberci a Ústí nad Labem. I přes tato omezení se podařilo přispět k výsadbě 130 stromů.
Stojíme před možná největší výzvou v dějinách lidstva. Naším úkolem je připravit naši zem na změnu klimatu a vše, co s tím souvisí. A stromy patří k těm nejúčinnějším nástrojům, které mají lidé k dispozici. Co všechno jeden vzrostlý statný strom dokáže?
Prostřednictvím on-line registrace na jednotlivé závody máte možnost přispět na charitativní projekt „Běžím pro stromy“. Díky němu RunCzech spolu s Nadací již čtrnáctým rokem podporuje výsadbu a ochranu stromů. Vybrané prostředky nadace každoročně využívá k výsadbě nových stromů, obnově alejí podél cest, stromořadí kolem cyklostezek nebo ošetření starých stromů. Díky běžcům vyrostlo bezmála 3 500 nových stromů a keřů.
Od roku 2019 můžete na výsadby přispívat pod hlavičkou celonárodní výsadbové iniciativy Sázíme budoucnost. Ta má za cíl v horizontu 5 let dostat do českých měst a krajiny 10 milionů stromů, symbolicky za každého Čecha a Češku jeden.
Tento rok byl vzhledem k 100. výročí vzniku Československa unikátní – zapojení „stromoběžci“ běhali pro Stromy svobody 1918–2018. Jednalo se o kampaň, která pomáhala objevit stromy vysazené u příležitosti zásadních milníků naší historie, ošetřovat je a vysazovat nové. Celkem tak bylo objeveno více jak 4500 historických stromů svobody a během podzimu se podařilo vysadit více jak 2700 nových stromů svobody, převážně lip, které budou připomínat důležitost svobody a demokracie. Detailní zprávu o celém projektu si můžete přečíst zde.
Během běžecké sezóny 2018 se 980 stromoběžcům podařilo vybrat celkem krásných 148 550 Kč.
Všem moc děkujeme!
Dne 24. 10. 2018 proběhl tréninkový výběh ke dvěma nalezeným stromům svobody na Letné, který byl zakončen společnou výsadbou dvou nových lip v letenském parku.
Během běžecké sezóny 2017 se 657 stromoběžcům podařilo vybrat celkem krásných 101 550 Kč. Všechny vybrané peníze budou použity na podzimní sázení stromů v obcích: Kopřivnice, Račiněves, Merboltice, Podbřežice. Všem stromoběžcům děkujeme!
Na výsadbu nových stromů přispělo během letošní RunCzech běžecké ligy 2016 plných 758 běžců celkovou částkou 120 050 Kč. Během října a listopadu byly nové stromy vysázeny v Lešné (Zlínský kraj, Velkém Týnci (Olomoucký kraj), Liptálu (Zlínský kraj), Obrubcích (Středočeský kraj), Rosicích (Jihomoravský kraj) a Velkých Popovicích (Středočeský kraj). Děkujeme všem, kteří výsadbu nových stromů podpořili. Jste skvělí!
Výsadbu a ochranu stromů v roce 2015 podpořilo 848 českých i zahraničních běžců závodů RunCzech. Podařilo se nashromáždit téměř 150 tisíc korun, které jsme společně s nadací Partnerství použili na výsadbu 181 stromů a keřů na pěti místech republiky – v jihomoravské Březině (37 ovocných stromů), jihočeském Českém Rudolci (40 třešní a slivoní), v Kutné Hoře (50 ovocných stromů), v Netíně na Vysočině (19 lip malolistých) a ve Smržovce v Libereckém kraji (25 jedlých jeřábů).
Více než osm set českých i zahraničních běžců závodů RunCzech v roce 2014 přispělo Nadaci Partnerství na sázení stromů. Díky jejich podpoře se podařilo shromáždit téměř 160 tisíc korun, které byly použity na výsadbu dřevin na sedmi místech republiky. Do alejí, zahrad i remízků přibyly lípy, duby, buky, jeřáby, třešně, jabloně, ořešáky, slivoně i hrušně – celkem 450 nových stromů a keřů. V říjnu a listopadu je vysadili dobrovolníci z řad místních obyvatel společně s dětmi ze škol a školek, skauty, lidmi s mentálním a kombinovaným postižením a zástupci neziskových organizací. Z nových stromů se nyní radují v Zásmukách, Líbeznicích, Ročově i Vsetíně, kde osadili polní cesty využívané k procházkám i cykloturistice. Příjemná místa k odpočinku se díky výsadbám stromů podařila vytvořit také v Experimentální zahradě v Pravoníně, zahradě Vily Čerych v České Skalici a v integračním centru pro lidi s postižením v Pátku u Peruce.