Domů / O nás / Aktuality / Generali 1/2Maraton Praha – zdravotní péče

Generali 1/2Maraton Praha – zdravotní péče

Zdravotníci při pražském půlmaratonu ošetřili 55 běžců. A pochvalují si systém elektronických karet

O lékařskou péči v průběhu Generali 1/2Maratonu Praha se staraly tři desítky zdravotníků. Přes dvacet jich působilo v prostoru startu a cíle ve speciálu Golem, další čtyři dvoučlenné posádky byly rozmístěny podél trati v záchranářských sanitních vozech určených pro rychlou pomoc. Další technické, logistické vozidlo bylo nasazeno k zajištění zdravotnického zázemí. A k tomu měl tým ošetřovatelů k dispozici i čtyřkolku Polaris. „Čtyřkolka je velmi efektivní při zásazích v hustých davech, jako je tomu například na pražském půlmaratonu. Díky čtyřkolce se k pacientovi dostaneme výrazně rychleji a bezpečněji,“ upozornil Karel Kirs z tiskového oddělení Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy.

Do ulic české metropole se v sobotu vydalo na 16 tisíc běžců a běžkyň. Lékařskou pomoc si v rámci běhu dlouhého jednadvacet kilometrů vyžádalo 55 z nich, což je neobyčejně nízký počet, který představuje jen malé desetiny procenta účastníků. V žádném z případů navíc nešlo o vážnější zdravotní komplikaci. „Přímo v Golemu bylo ošetřeno padesát jedna běžců, z toho jsme pět transportovali do nemocnice. Další čtyři běžci byli ošetřeni na trati,“ vypočítal Karel Kirs. „Šlo o typické stavy spojené s fyzickým vypětím, to znamená drobné úrazy, vyčerpání či prekolapsové stavy.“

Novinkou v péči o účastníky akcí RunCzech byly na Generali 1/2Maratonu Praha elektronické zdravotnické karty. V rámci registrace si ji mohl pořídit každý běžec či běžkyně, kteří jen uvedli podstatné údaje o svém zdravotním stavu, zejména o dlouhodobých problémech. „V praxi se při závodě ukázalo, že v okamžiku, kdy měli lidé zdravotní obtíže, tak těm, co si pořídili online kartu, mohli zdravotníci poskytnout ošetření dřív, protože měli přehled o jejich zdravotním stavu,“ popsala Marcela Němcová, zakladatelka a generální ředitelka společnosti Hedvea, která vznik elektronických karet iniciovala.

„Musím upozornit na to, že půlmaratonu v Praze se zúčastnil například i běžec s umělou chlopní, který si navíc musí pravidelně ředit krev, a v jeho případě by případný kolaps na trati bez této karty s jeho anamnézou znamenal reálné ohrožení života,“ varovala Marcela Němcová. „A závodů RunCzech se účastní i spousta lidí s jinými vážnými omezeními, například s jednou ledvinou, před jejich výkony ostatně můžeme jen smeknout.“

Velkou novinku v podobě elektronické zdravotní karty v seriálu RunCzech využila hned při první příležitosti zhruba třetina účastníků. V průběhu pražského půlmaratonu touto kartou disponovala téměř polovina běžců ošetřených zdravotnickou službou. „Karty zefektivňují práci záchranářů. V případě pacienta s poruchou vědomí nám mohou poskytnout klíčové informace o jeho chronickém zdravotním stavu,“ uzavřel Karel Kirs ze Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy.