Rozšířené menu

Zobrazit menu

Tisková zpráva - Mattoni Liberec Nature Run

Strmý lom běžce nezlomil. Mattoni Liberec Nature Run ovládl Pavlišta

Vybíhání žulového lomu, seběhnutí lesních cest s kořeny nebo napříč stezkami v Jizerských horách po závěrečný sprint na náměstí. Takový je oblíbený Mattoni Liberec Nature Run. Čtvrtý ročník se uskutečnil v sobotu a zúčastnilo necelých 1600 běžců. Trasu dlouhou 23 kilometrů s převýšením 782 metrů zvládl nejrychleji Vít Pavlišta. "Bylo krásné sledovat v cíli radost běžců po zdolání lomu. Liberec nabízí plno úžasných běžeckých pasáží, rádi se sem vracíme," prohlásil Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech. Poslední letošní závod Mattoni 1/2Maraton České Budějovice se uskuteční v sobotu 23. října.

Kdo o víkendu zavítal do Liberce, nemohl se vyhnout běžcům se startovními čísly. Trasa totiž vedla z náměstí Dr. Edvarda Beneše přes zoologickou zahradu až k Bedřichovské přehradě. "Splnilo to naprosto moje očekávání, běželo se mi velmi příjemně. Skladba tratě hezky odsýpala, prudší kopec střídala rovinka nebo seběhnutí," pochvaloval si Pavlišta, který doběhl v čase 1:22:19. "Ale spíše jsem se chtěl svižněji proběhnout pro radost po lese, kde to znám. Když jsem měl nějakou slabší chvilku, tak jsem zpomalil," přiznal.

Nejtěžší pasáží byl rozhodně kopec v žulovém lomě, který je veřejnosti běžně zavřený. Většina závodníků ho zdolala spíše chůzí než klusem. "Bydlím od lomu kousek. Je to krásné místo s nádherným výhledem na Liberec. Zážitek si tam proběhnout," dodal Pavlišta, který byl v cíli se skoro šestiminutovým náskokem na druhého Karla Splíteka. Třetí byl Jakub Stejskal. Mezi ženami byla nejrychlejší Tereza Kubíčková v čase 1:43:54, druhá skončila Němka Ulrike Schwalbe a třetí Milena Baráková.

Čtvrtý ročník Mattoni Liberec Nature Run nabídl také kratší trasu na 12 kilometrů. První místo bral Jáchym Kovář v čase 0:40:52, nejrychlejší žena byla Jana Pekařová s časem 0:47:55. Zájem byl také o dm rodinný běh, který byl kapacitně naprosto vyprodaný a zúčastnilo se ho 550 běžců. Oblíbené běžecké závody podporuje také Liberecký kraj. "Náš region je se sportem dlouhá desetiletí silně spjatý. Účastníkům závodu se představil náš kraj v celé své kráse. Věřím,
že je upoutal," prohlásil Martin Půta, hejtman Libereckého kraje. "Jsem přesvědčen o tom, že Mattoni Nature Run je dobrým a užitečným relaxem nejen pro všechny amatérské běžce, ale také pro politiky, kterým by nyní během dlouhé a místy vypjaté předvolební kampaně mohl přijít vhod."

Posledním letošním závodem ze série RunCzech bude Mattoni 1/2Maraton České Budějovice, který se uskuteční 23. října. O startu na něm uvažuje také Vít Pavlišta, vítěz sobotního závodu. "Ještě to však není jisté. Osobně ale běhám na hodně akcí od RunCzech. Je to obrovský a nejlepší podnik, který za ty roky dokáže uspořádat závody parádním způsobem. Není co vytknout," dodal Pavlišta.